Yazılar

Yarışma Nedir

yarışma Nedir

yarışma, insanların belirli bir he defe ulaşmak için sergiledikleri mücadelelerin toplamı insanların doğumu bile bir yarışma ile başlar. Binlerce spermin arasında galip gelen sperm yumurtayı döller ve hayatın başlangıcı vukuu olur.
Yarışma ve yarışmalar insanlar için vazgeçilmez bir olgudur. insanın içerisindeki bencillik duygusu ve hırs duygusu insanın kodlarından gelen yarışma duygusunun ortaya çıkmasına neden olur.Aile içerisinde kardeşler arasında mücadele, okulda öğrenciler arasında mücadele, işte çalışanlar arasında mücadele hep insanın içinde sahip olduğu yarışma duygusundan kaynaklanır.

Sistemin getirdiği bazı kurallar da insanın içerisindeki yarışma duygularını tetikler. Örneğin ÖSS, OKS, KPSS gibi sınavlar öğrencilik hayatında insanın benliğinde derin izler yaratır ve yarışma psikolojisini üzerinden atamamasına neden olur.

insanın benliğinde sahip olduğu kazanma ve başkalarını ekarte etme çabası, günümüzde yarışma sektörünün doğmasına neden olmuştur. Günümüzde özellikle televizyon yarışmalarını yapan organizatörler, insanın içerisinde sahip olduğu çeşitli duyguları kullanarak yarışma üretirler.

Yarışmaları Şöyle Kategorize Edebiliriz

 1. Resmi ve çok katılımlı müsabakalar
  spor müsabakaları
  Seçimler
  Bireysel müsabakalar

Sınavlar

 1. Televizyon yarışmaları
  Güzellik yarışmaları
  radyo yarışmaları
  Şans yarışmaları
  Seçimler
  Seo Yarışmaları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir