Yazılar

Yılmaz Erdoğanın Hayatı

Yılmaz Erdoğanın Hayatı

Yılmaz er doğan 1968 doğumlu oyuncu, senarist. Er doğan, Olacak O Kadar, umut taksi gibi ilgi gören dizilerin senaristliğinin yanısıra en çok izlenen Türk filmi olma özelliğine sahip olan Vizontelenin de senaristi ve yönetmeni, aynı zamanda da oyuncu kadrosunun bir üyesi. Önemli yapımların altında imzası olan Er Doğan, bugüne kadar birçok ödül aldı

Yılmaz Erdoğan, 4 kasım 1968’de hakkari de doğdu. Deniz Er Doğan ve Mustafa Erdoğan isimli iki kardeşi vardı. ilkokulu, ortaokulu ve liseyi Ankara’da okudu. 1987 yılında istanbul teknik Üniversitesi inşaat Fakültesi’ni kazandı ancak lisans öğrenimini yarıda bırakıp Fer Han Şensoy’un Nöbetçi tiyatro kadrosuna katılmayı tercih etti. Burada hem oyuncu, hem de yazar olarak görev yaptı. 1988’de Güldüşünürü Tiyatrosunu kurdu. Bu tiyatroda kendi yazdığı ve yönettiği Kanuni Sultan Süleyman ve Rambo adlı oyunu sergiledi.

Bu yıllarda kendini oyun yazmaya adayan Erdoğan, Levent Kırca Tiyatrosu’nun Gereği Düşünüldü oyununu, Olacak O Kadar adlı televizyon serisinin senar yosunu, Yasemin Yalçın Tiyatrosu’nun Kadınlık Bizde Kalsın ve Haşlama Taşlama oyunlarını yazdı. Umut Taksi dizisinin de senaryo yazarı oldu ve dizide bir rol de üstlendi. 1994 yılında Beşiktaş Kültür Merkezi Oyuncuları’nı kurdu. “Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?”, “Otogargara”, “Cebimde Kelimeler”, Bana Bir Şeyhler Oluyor, Haybeden Gerçeküstü Aşk gibi büyük ilgi gören oyunları yazdı, bir kısmını da BKM’de sergiledi. Bu sırada Bir Demet Tiyatro adlı dizinin senaristliğini üstlendi, aynı zamanda bu dizideki Mükremin karakterini canlandırdı. Senaristi olduğu Gereği Düşünüldü oyunu, en büyük oyuncu kadrosuna sahip olma özelliğini taşıyordu ve oyun 4 yıl boyunca sergilendi.

Erdoğan, sinemaya geçişini Vizontele filmiyle gerçekleştirdi. filmin senaryosunu yazdı, yönetmenliğini üstlendi aynı zamanda filmde rol aldı. Vizyona girdiği 2000 yılında Vizontele, Türkiye’de en çok izlenen sinema filmi ünvanını kazandı. Bu filmin devamı olan Vizontele Tuubada da aynı görevleri üstlenen Erdoğan, 2003 tarihli bu filmle de büyük bir başarıya imza attı. 2005 yılında vizyona giren Organize işler filmini de yazıp yönetti ve filmde başrolü oynadı. Filmde Erdoğan’a Demet Akbağ, Cem Yılmaz, altan erkekli gibi isimler eşlik etti.

Oyunculuk ve senaristliğin yanısıra şiir de yazan Erdoğan’ın ilk şiir kitabı Kayıp Kentin Yakışıklısı, 17 eserden oluşuyordu. Aynı zamanda albümde şiirlere eşlik eden türkülerden birini de kendi seslendirmişti. Erdoğan’ın şiir kaseti dışında Kayıp Kentin Yakışıklısı, Anladım adlı şiir kitapları, Hüzünbaz Sevişmeler adlı bir öykü kitabı, Haybeden Gerçeküstü Konuşmalar ve Kadınlık Bizde Kalsın adlı eserleri de bulunuyor.

Erdoğan, 9 Ağustos 2006’da Belçim Bilgin’le evlendi. 10 yıl önceki ilk evliliğinden Berfin adlı bir kızı bulunuyor. Kardeşleri Mustafa Erdoğan ve Deniz Erdoğan da Türkiye’nin ünlü simaları arasında. Erdoğan’ın, Muhsin Kızılkaya tarafından yazılmış Yılmaz adlı yaşam öyküsü bulunuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir