Yazılar

Zehir Nedir

zehir Nedir

Zehir Ne Demek? Zehir Ne Demektir? Zehir Nedir Kısaca? Zehir Hakkında Bilgi?

Zehir Nedir, Zehir Organizmaya girdiğinde, organik maddeleri ile fizyolojik çalışmayı bozan ve çoklukla ölüme sebep olan cisimlere verilen isim Zehir etkileri bakımından üçe ayrılırlar. Organik dokuyu eriten ya da bozan zehirler, Sinirler üzerine etki yapan zehirler, gaz zehirler

Birinci Grup Zehirler Yakıcı ve Eritici Özellikte Olan Zehirlerdir. Süblime, zaçyağı, kezzap, bunlara örnek olarak gösterilebilir ikinci grup zehirler arasında, çeşitli organik maddeler yer alır. yılan zehirleri bazı bitkilerdeki zehirler, tütünden elde edilen nikotin, afyondan elde edilen afyon, morfin, kokain, eroin gibi maddeler baldıran ve çayırotu gibi bitkilerden elde edilen belladon yağı, bu maddelere örnek olarak gösterilebilir.

Bu zehirler az oranda alındıklarında ilkin sinirleri ve beyni uyuştururlar, dalgınlık ve baygınlık yaparlar, zamanla felç ve ölüm meydana getirirler.

Üçüncü grup zehirler arasında klor brom, nitrojen buhar ları, karbon monoksit, hava gazı gibi gaz zehirleri yer alır. Bunlar solunum yolu ile alınırlar, kana karışarak alyuvarların kimyasal düzenini bozarlar ve zehirlenmelere sebep olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.